Psi a musheři se už nemohou dočkat zimy
Šestý ročník závodů psích spřežení se jel v Bělči * Sníh nenapadl, a tak se jezdilo na kolečkách

V Bělči nad Orlicí nedaleko Hradce Králové se uskutečnil v sobotu a v neděli 6. ročník závodů psích spřežení Hradecký mid 2006. Sníh ještě nenapadl, a tak se jezdilo na kolečkách.
Někomu stačilo horské kolo či koloběžka, převážná část musherů se však prezentovala dokonalými kárami. Byli však i tací, kteří závod společně se psem odběhli (tzv. canis cross). Rozdílný byl i počet psů ve spřežení. U koloběžek a jízdních kol postačoval jeden či dva psi, v kárách se jich pak objevovalo až osm. Celkem bylo na startu dvoudenního závodu 98 posádek z celé České republiky a Polska.
„Na sníh čekat nemůžeme. Nic bychom nenatrénovali a sami psi i musheři by byli z toho čekání nešťastní,“ řekl Právu jednatel Musher clubu Metuje Červený Kostelec Jiří Plšek z Čáslavek u Jaroměře. „Jakmile poklesne teplota pod 15 stupňů Celsia, psi doslova ožívají, neboť se v nich pobouzí vše, pro co byli vychováváni,“ zdůraznil symbiózu Plšek.
Trať v Bělči nad Orlicí je zřejmě velice kvalitní. Soudit tak lze z toho, že v loňském roce se tu konalo mistrovství Evropy, republiková i evropská špička se pak nacházela i mezi účastníky tohoto závodu. Závody na kolečkách jsou sice oficiálně tréninkovými závody na klasickou zimu, podle aktérů tohoto sportovního odvětví to však na atmosféře nikterak neubírá. Jediným rozdílem mezi podzimními a zimními závody je pouze sníh, vše ostatní je stejné.
Závodů se zúčastnila různá plemena psů. Na startu se objevil aljašský husky, aljašský malamut, evropský saňový pes, sibiřský husky, samojed a řada rozličných kříženců. Všichni však projevili jednu společnou vlastnost - sílu, vytrvalost a chuť závodit.
„Je to jako u automobilových závodů - zde se jezdí silniční formule, ale i rallye a další specifické závody. Každý automobil je specializován na určitý druh závodu. A stejně jako se nedají poměřovat rozdílná auta, nemohou soupeřit ve stejné kategorii ani tito psi. Proto má každé plemeno svou kategorii, rozhoduje však i počet psů do šesti a nad šest. Vůbec tu ale nejde o to, kdo kterou kategorii vyhraje. Je to stále jen o ježdění se psy a lásce k nim. Tu lásku musí projevit celá rodina. Bez ní by se nedal tento krásný sport provozovat,“ prohlásil ředitel závodů Jiří Plšek.