Na Slovensku se rodí plenky pro psy

Příští rok se na Slovensku možná rozběhne výroba plen pro psy. Podle autorů se tak alespoň částečně omezí znečištění měst psími exkrementy. Jsou zkonstruovány tak, aby psy neomezovaly a spolehlivě uložily exkrementy mazlíčků. Veterinářům se ale nápad moc nezamlouvá.

Zavedení výrobku závisí na postoji samotných chovatelů, míní autoři myšlenky na webových stránkách plienky.szm.sk. Podle nich ale výrobek zabrání znečišťování životního prostředí hlavně ve velkých městech.

Psí plenka se podobá plence pro děti. Absorpční náplň psího výrobku v místě, kde se zachytává moč, je vyrobená právě ze zbytků z výroby plínek. V části, kde se zachytávají tuhé výkaly, je kapsa. "Tato kombinace zabezpečuje, že pes i po vyprázdnění zůstane čistý," připomínají autoři. Plenku drží pružné popruhy.

Když je čas vrátit se z procházky domů, majitel plenku sbalí a uzavřenou hodí do odpadků. "Pružné popruhy plenku zatáhnou, takže obsah nemůže uniknout," slibují autoři nápadu. Podle nich ubude znečištěných chodníků, trávníků, či fasád.

"Jednáme s více výrobci. Předpokládá se, že výroba bude spuštěna začátkem příštího roku a že šest velikostí bude pro psy dostatečně široká škála, která pokryje všechna plemena," doplnili autoři. Cena jedné plenky by se podle nich mohla pohybovat od tří do osmi slovenských korun. V budoucnu uvažují i o plenách pro koně.

Veterináři ale z nápadu nadšeni nejsou. "Z fyziologického i etologického (nauka o chování zvířat - pozn. red.) hlediska to určitě nebude vhodné. Ten pes bude traumatizován," poznamenal k plenkám mluvčí české veterinární správy Josef Duben.

Pro psa má odkládání trusu svůj význam. Buď si tím značkuje teritorium a nebo se prostě vyprazdňuje. "Když nemůže tu věc zkontrolovat a vidět, tak to pro něho i jeho psychiku může být frustrující," vysvětlil.

"Kdo si pořídí psa, tak si musí uvědomit, že jeho projevy jsou, jaké jsou. Když ty psy nemůže v nějakém prostředí chovat, tak si to musí rozmyslet, ale aby se to snažil na úkor pohody toho zvířete řešit takovým nevhodným způsobem, to je přinejmenším velmi diskutabilní," uzavřel Duben.