NĚKTERÉ MÝTY A SKUTEČNOST 

* Kastrace zklidní povahu psa
Nesmyslný názor pochází zřejmě z toho, že někteří psi po kastraci mají tendenci přibírat na váze a vytrácí se u nich pohlavní pud. Ale špatně vychovaného psa, kterého majitel nezvládá, ani kastrace nevychová a jeho povahu nezmění.

* Fena by měla mít alespoň jednou štěňata
Riziko nádorových onemocnění mléčných žláz sníží u feny včasná kastrace. Doporučuje se provést nejpozději mezi prvním a druhým háráním. Jinak je z důvodu prevence už pozdě. Jestli fena štěňata má anebo nemá nijak výskyt těchto onemocnění neovlivní. Když už ji ale onemocnění postihne, pak je kastrace doporučována.

* Syrové maso zvýší agresivitu
Pověra pramení z neznalosti a z odporu lidí z pohledu na krev. Pes s tlamou a tlapami potřísněnými krví vzbuzuje představu zabijáka, ale v přírodě je to věc zcela normální. Druh stravy v žádném případě povahu psa neovlivňuje.

* Syrová strava je riziková
BSE, salmonelóza a další onemocnění, jsou jistě rizikem i pro zvíře. Ale např. salmonela by musela decimovat stavy masožravců v přírodě, protože konzumují pouze syrová vejce a maso. Skutečnost je jiná. Žaludeční šťávy masožravců jsou agresívnější ve srovnání s lidskými, a tak eventuální kontaminaci nákazou zlikvidují. Úplnou prevencí je používání masa ze známých a prověřených zdrojů.