Elektronický pes,
vědci pracují na prototypu elektronického pejska, který by měl lidem pomáhat v úsilí zhubnout. Měl by být napojený na počítač kroků a na váhu v koupelně. Jeho úkolem je zpracovat údaje o přijatých a vydaných kaloriích a skákat radostí, když se jeho páníčkovi povede shodit pár deka.

Vývoji robota se věnuje Cynthia Breazeal na univerzitě v Cambridge v americkém Massachusetts. Vědkyně se už proslavila vynálezem "citlivého" robota Kismeta.

"Počítač bude přesně analyzovat data. Výsledky uvidí hubnoucí člověk především v přátelské tváři svého robota," řekl časopisu New Scientist student Cory Kidd, který pod vedením Breazealové na tvorbě systému pracuje.

Elektronický psík Aibo nebude mluvit. Jeho tvůrci však programují čtyři různé vzory chování: letargii, energii a dva stupně mezi tím, které zhruba odpovídají na otázku "Jak na tom jsem?"

Pokud tedy psíkův hubnoucí majitel dodrží denní příděl kalorií, pejsek povyskočí, zavrtí ocáskem, zahraje virbl a jeho plastikové tělíčko zablýskne veselými barvami. Pokud pán naopak přes den sní víc, než měl doporučeno, pejsek se bude kolem něj jen smutně a letargicky ploužit a zahraje hudbu bez náboje.

Cory Kidd bude nápad prezentovat 11. září v Tokiu. Tým začne robotí dietu zkoušet na jaře na třiceti dobrovolnících s nadváhou.