Armáda pokračuje s prodejem psů,
 které kvůli věku vyřadila ze služby. Zájem o vysloužilé psí veterány je obrovský. Většina z pětasedmdesáti psů už má nové majitele.

Armáda začala služební psy prodávat zájemcům letos v únoru. Jde o psy z veterinární základny v Grabštejně, kteří byli vyřazeni z aktivní služby.

"Ve všech případech odprodeje se jedná o psy, kteří byli cvičeni pro strážní a hlídkovou službu. Většinou jde o německé ovčáky," řekl velitel Veterinární základny Grabštejn Pavel Onodi.

Služební psi podle něj musí pravidelně absolvovat zdravotní prověrky a po pěti letech služby se začínají vyřazovat pro stáří. Odprodejem novým majitelům chce armáda řešit situaci, kdy v poslední době vyřadila z aktivní služby zhruba 50 psů a dalších přibližně 80 na vyřazení čeká.

Nejlevněji lze v koupit vyřazeného a perfektně vycvičeného psa ze základny v Grabštějně za symbolických deset korun. Nejdražší psí veteráni pak vyjdou na 1500 korun. "Cena závisí na zdravotním stavu, povahových vlastnostech a stáří psa," konstatoval Onodi.

Spolu s armádní agenturou teď jeho veterinární základna chystá speciální internetovou nabídku psích vysloužilců včetně fotografií. Na jaře pak nabídku i prostřednictvím celostátních deníků.

V české armádě slouží šest stovek psů
Zájemci o koupi si však mohou psy prohlédnout už nyní. "Můžou přijet na základnu a vybrat si toho psa, který se jim bude líbit a také vyhovovat povahou i vycvičeností," řekl Onodi. Psovodi zájemcům psa předvedou a poradí, jak s ním zacházet. Zájemce se dozví i zajímavosti z průběhu služby psa.

Armáda chce vyřazené služební psy nabízet i v budoucnu. V současné sobě totiž v armádě slouží asi 600 psů vycvičených pro strážní službu, záchranářské práce, vyhledávání drog, zbraní a výbušnin nebo pro pachové práce.

Ještě před několika lety přitom armáda využívala dvojnásobný počet psů. Kvůli reformě armády a rušení řady posádek a základen se vojáci museli psů zbavit. Podle Onodiho si řadu starších služebních psů vzali s sebou do civilu jejich psovodi, jiné armáda prodala.

Psy vhodné pro další službu pak armáda bezplatně převedla jiným ozbrojeným složkám, převážně policii, Vězeňské službě nebo Celní správě.

Nizozemci platí psím veteránům penziony
Kromě vyřazování vysloužilých čtyřnohých pomocníků plánují vojáci i nákup. Za ročního až dvouletého psa vhodného pro službu zaplatí chovatelům až 50 tisíc korun.

"Jen letos budeme doplňovat 100 nových psů pro speciální pachové práce a hlídkovou službu. Musí dojít k zákonité obměně, neboť dnes se psovod stará zpravidla o dva služební psy," konstatoval Onodi.

"Zájem byl veliký a téměř všechna zvířata jsou už prodaná nebo zamluvená," řekl Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany.

V posledních dvou dnech armáda podepsala 20 smluv o prodeji. Ceny za psy, jejichž stáří je od sedmi do dvanácti let, se pohybují od deseti do tří tisíc korun.

Ze služby bylo podle Pejška staženo 75 psů. Armáda počítá s tím, že do konce letošního roku podobně nabídne k odprodeji dalších padesát psích veteránů.

Ke každému zvířeti nový majitel dostane informace o jeho službě, věku, zdravotním a fyzickém stavu. Zájemci si mohou nabízené psy prohlédnout přímo ve veterinární základně Grabštejn či na internetových stránkách www.army.cz.

Nový majitel získá kromě psa i děkovný list za péči o vysloužilé psy Armády České republiky s fotografií vybraného zvířete a po dohodě i bezplatnou veterinární prohlídku po dobu života odkoupeného psa. 

Chcete perfektně vycvičeného vojenského psa? Žádný problém. Armáda hledá pro vysloužilé služební psy nový domov. K odprodeji nabízí zatím asi 50 psích veteránů. Na vyřazení kvůli zdravotnímu stavu nebo věku pak v nejbližší době čeká dalších asi 80 cvičených psů.